SİYAH SAC ST -37

Siyah sac st 37, döküm teknikleri ile imal edilen ürünlerin daha sonrasında haddelenmesi ile ortaya çıkarılan yassı çeliklere verilen addır. Siyah sac modellerinin imal edilmesinde sıcak haddeleme tercih edilir. Yani çelik öncelikle kristalleşme ısısının üzerindeki bir yere kadar ısıtılır. Daha sonrasında paralel rulolar kullanılarak haddeleme uygulanır.

Isıtılan çeliğin daha kolay bir şekilde biçim alması, bu hususta önemli bir fırsattır. Söz konusu fırsat sayesinde talep edilen ölçü ve kalınlığa uygun imalatlar yapılabilmektedir. Fakat bu malzemelerin imalatının bu sürecinde gecikme yaşanmaması büyük bir önem arz eder. Zira bu saclar, soğumaya başladığı zaman hafif bir şekilde büzülmeye başlar ve buna bağlı olarak da şekli kontrol etmek daha zor olur. Bu sebeple gecikme olması durumunda talep edilen şeklin elde edilmesi mümkün olmaz.

Siyah Sac Ürünlerinin Avantajları Nelerdir?

Siyah sac st 37 yüksek dayanım göstermesinin yanı sıra kolay bir kullanıma sahip olması ile de tanınır. Kolayca şekil alma özelliğine sahip olmak ile birlikte aynı zamanda kaynak yapılabilmesi nedeni ile de pek çok alanda kullanılır. Fire oranının düşmesinde etki eden lazer kesim alımları aynı zamanda sac üzerinde iki farklı materyalin de işlenmesine imkan sağlar.

Siyah levha ölçüleri ürünün kullanım alanlarına göre farklılık gösteren nitelikler ile sunulmasının yanı sıra müşterilerin isteklerine göre de farklılık gösterir. Yalnızca sac ölçüleri değil aynı zamanda sac ağırlıkları da bu ayrıntılara göre farklılaşan alternatifler ile sunulur.

Siyah Sac Malzemenin Özellikleri Nelerdir?

Siyah sac st 37, bilinenin yanı sıra bir imalat aşamasına sahiptir. Bu sebeple de farklı özellikleri mevcuttur. Bu özel malzemenin sahip olduğu ön plana çıkan özellikler genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

  • Özel imalata uygundur. Sıcak haddelemeden dolayı istenilen ebatlarda imalat yapılabilmektedir.
  • Kolay şekil alan bir forma sahiptir.
  • Döküm işleminin sonucunda imal edilir.
  • Yüksek dayanım gücüne sahiptir.
  • Kaynaklanabilir niteliktedir.
  • Kaynaklanabilmesi ve kolay şekil almasından dolayı kullanım alanı son derece geniştir.

Bu malzemelerin özellikleri genellikle yukarıda sıralanan gibidir. Yüksek dayanım gücü ve mukavemeti, ürünün kalınlığı ve biçimine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Siyah levhaların kalınlarıyla ilgili standartlar 1,5 mm ile 20 mm arasında değişiklik göstermektedir. Bu sebeple çok ince alternatifler olduğu gibi çok kalın alternatifler de mevcuttur.

          Siyah Sac İle HRP Sac Arasındaki Farklar Nelerdir?

Çelik ve demir ürünlerinin imalarında ve söz konusu ürünlerin niteliklerinde bazı benzerlikle mevcuttur. Siyah sac ve HRP arasında da bu tarz bir benzerlik mevcuttur. Fakat söz konusu ürünlerin hepsinin aynı olduğunu söylemek de doğru olmaz.

Siyah levhalarda ve HRP imalatında haddeleme uygulanır. Fakat siyah saclar öncelikli olarak dikdörtgen şeklinde yapılan döküm işleminin ardından sıcak olarak haddelenir. HRP ilse rulo sacların sıcak ve soğuk olarak haddelenmesi neticesinde imal edilir. Bu sebeple de ilgili ürünleri bu noktada değişiklik gösterebilir.

          Siyah Sac Kullanım Alanları Nelerdir?

Döküm yapılarak imal edilen sıcak haddeleme işlemi ile de hazırlanan siyah sac kullanım alanları son derece geniş olan ürünler içerisinde yer alır. Kullanımında en çok rastlanan ise beyaz eşya alanıdır. Lazer kesim sac işlemlerinde de kullanılır. Ürün imalatlarında sık sık kullanılan siyah sac ürünler aynı zamanda otomotiv sektörü içerisinde de kullanımına denk gelinir.

Görünür ve görünmez parça olarak ürün imalatlarında görev alan siyah sacları büro materyallerinin üretiminde, tren rayları, depolama tankları, iş makine üretimlerinde, genel konstrüksiyon levhaları, gemi ve tersanelerin dışında çelik kasa imalatlarında da tercih edilir. Kara ve demir yolu araçları imalatında etkili olan siyah saclar hem üründe hem de imalat için gerekli olan işlemlerde yer alır.

Yüksek dayanım özelliğine sahip olan ürün bundan dolayı da son derece geniş bir kullanım alanlarına sahiptir. Yalnızca yüksek dayanım değil kolay kaynaklanabilir olması ve istenilen şeklin kolayca biçimlendirilmesine imkan sağlaması da ürün kullanımın pek çok farklı alan içerisinde de yer almasına etki eder.

          Siyah Sac Fiyatları Nedir ?

Siyah sac fiyatları, ürün kalitesine ve diğer özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Burada söz konusu olan durumları neredeyse her sektörde geçerlidir. Kaliteli ürünler, her daim daha maliyetlidir. Fakat kalitenin yanı sıra ürünün kalınlığı ve ölçüleri gibi etkenler de fiyatlandırma konusunda oldukça önemlidir.