ALÜMİNYUM SAC

Alüminyum sac, demir ve çelik sektörünün bel kemiği olarak adlandırılır. Yani bu saclar, alüminyumun haddeleme yöntemiyle elde edilmiş formudur. Son derece kaliteli ve dayanıklı olan alüminyum saclar, insan yaşamının birden fazla alanında tercih edilir.

Alüminyum, yumuşak bir yapıya sahiptir. Bu özelliği ne kadar negatif olarak görünse de pek çok işlem neticesinde başarılı olduğu görülür. Bu hususta en önemli alternatiflerden bir tanesi olan alüminyum sac, şekillendirilebilme ve dayanıklılık hususunda dikkat çeker. Elektriği ve sıcaklığı çok uygum biçimde iletmesi kullanım alanlarında da çeşitliğin olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda renk hususundaki çeşitliliği de dekoratif bakımdan çözümler sunar.

Alüminyum, işlenebilir özelliğe sahip olan gümüş ve hafif bir metaldir. Korozyona karşı da oldukça dirençli olan malzeme, doğada en fazla elde edilen maddelerden bir tanesidir. Demir ve çelik sektörünün yanı sıra mühendislik alanında da pek çok yapı imalarında en önemli etkendir.

Alüminyum Sac Özellikleri Nelerdir?

Alüminyum levhaların özelliklerine baktığımızda ürünün kalınlığının kullanıldığı parçaya göre değiştiğini görebiliriz. Kalınlığı genellikle 0,3 mm ile 3,0 mm arasında değişir. İhtiyaçlarınıza göre farklı kalınlıktaki ürünler tercih edilebilir.

Alüminyum saclar, paslanmaz çelik kadar güçlü değildir ancak talepleri genel olarak karşılayacak kadar dayanıklıdır. Kullanım alanlarında, bu sebeple herhangi bir problem yaşanmaz. Alüminyum sacların kullanımları günümüzde son derece sıktır. Alüminyum sacların özellikleri de her ortamda kullanılma uygundur. Genel olarak özellikleri ise;

• Alüminyum elementi doğada boksit maddesi ile beraberdir. Bundan dolayı da alüminyum saclar saf haline getirilmesi adına aşınması gerekir. Saf olmayan saclar için kullanıma uygun olmamaktadır.
• Taşınabilir niteliktedir.
• İhtiyaca bağlı olarak istenilen boyut ve kalınlıkta imal edilebilir.
• Normalde mukavemeti düşük olan saclar, gerekli işlemlerle dayanıklılık gücü yüksektir.
• Farklı işlem süreçleri ısıl işlem haline dönebilmektedir.
• Uygulanan işlemlerle alüminyum saclar sert bir hal alabilir.
• Yoğunluk olarak düşük oranda bir yoğunluğa sahiptir.
• Geri dönüştürülebilme özelliği alüminyum saclarda son derece yüksektir. Bundan dolayı da aynı kalitede tek bir sacdan farklı ürünler imal edilebilmektedir.
• Gümüşi renge sahip olması her alanda sık sık tercih edilmesinde önemli bir faktördür.

Alüminyum Sac Ürünlerinin Avantajı Nelerdir?

Alüminyum levhanın en önemli avantajlarından biri, üzerine konulan her türlü nesneden aşınmaya ve aşınmaya karşı yüksek direncidir. Alüminyum levha aynı zamanda aşındırıcı kimyasallara karşı da dayanıklıdır ve doğru kullanıldığında diğer birçok malzemeye göre önemli ölçüde daha uzun süre dayanabilir.

Alüminyum doğayla uyumlu bir malzemedir. Sürdürülebilirlik sistemi olarak geri dönüşümü kolaydır. Yani alüminyum özelliklerini kaybetmeden istenilen ürüne dönüştürülebilmektedir. Alüminyum düşük yoğunluklu bir malzemedir. Bu nedenle paketleme, nakliye, imalat, bakım ve kurulum masrafları önemli ölçüde azalır.

Alüminyum levha halinde kullanılabilen bir malzemedir. Ayrıca boru, levha, çubuk ve profil şeklinde de kullanılır.  Alüminyum yüksek ısıya karşı iletken özellik gösterir. Bu sebeple kalıp işlemlerinde herhangi bir bozulma olmaz. Hafif olması hem imalatta zaman tasarrufu hem de taşımacılık ve paketlemede büyük bir kolaylık sağlar.

Alüminyum Sac Kullanım Alanları Nelerdir?

İnsan hayatının her alanında önemli parçalardan bir tanesi olan alüminyumun kullanım alanları da son derece fazladır. Alüminyum sacların; Otomotiv, reklamcılık, makine ve diğer bazı sektörlerde kullanıldığı açıktır.

Kalınlığı 1 ile 10 mm arasında olan bu alüminyum sacların cnc lazer kesim ile işlenmesi de oldukça basittir. 10 mm ve daha kalın olabilen saclar genellikle ağır sanayide tercih edilir. Alüminyum levhanın çok geniş bir ürün yelpazesi mevcut olup uçak, gemi ve silah imalatında kullanılabilmektedir. Alüminyum levha birçok ürünün imalatında ilk tercihtir ve alaşımı uygulamaya göre değişir.

5754 ila 5083 alaşımları, gemi üretiminde ve diğer açık deniz araçlarında tercih edilen plaka malzemeleridir. İşlenmesi son derece basit olan veya takımlama gerektiren seçenekler için 6061 ila 7075 alaşımları tercih edilir. Sertliğin işlemeyi çok daha kolay hale getirdiğini, yumuşaklığın ise işlemeyi zorlaştırdığını da belirtmek gerekir.

Alüminyum Sac Ürünleri Nasıl Fiyatlandırılır?

Alüminyum levhanın fiyatı diğer benzer ürünlere göre oldukça ucuzdur. Bu nedenle sıcaklığın 800 derecenin altında olduğu bölgelerde sıklıkla kullanılır. Bir ürünün fiyatını etkileyen pek çok faktör vardır, bunlardan ilki ürünün kalitesidir. Aynı zamanda alüminyumun kalınlığı ve diğer özellikleri de fiyatı etkileyen diğer faktörlerdir.